Poslať priateľovi Vytlačiť stránku

Praktické rady - Stravovanie

Dodržiavanie určitých stravovacích zásad v prípadoch chronických reumatických ochorenísíce nenahradí protireumatickú liečbu, avšak môže ju podporiť. Jednotná „reuma-diéta“ neexistuje, ale existujú rôzne stravovacie odporúčania, ktoré sú tu vysvetlené.

Vegetariánska strava namiesto miešanej stravy.

Vegetariánskou stravou by malo byť zabránené príjmu nežiaducich látok organizmom, avšak príjem antioxidantov by mal byť zvýšený. Pravdepodobne dôjde aj k priaznivému ovplyvneniu črevnej flóry. Príjem energie by mal byť pritom prispôsobený   energetickej potrebe. Prekrmovaniu sa treba vyhnúť.

Zvýšenie príjmu vitamínu E.

Väčšie množstvá vitamínu E preukázali efekt zmierňujúci zápal a bolesti. Keďže sa tieto množstvá dajú len ťažko dosiahnuť prirodzeným príjmom potravín, je príjem vitamínu E ako suplementu oprávnený. Mnohí reumatici majú taktiež nedostatok iných vitamínov (D, B6, kyselina pantoténová), minerálnych látok (magnézium, kalcium, fosfor), ako aj stopových prvkov (zinok a selén). Príjem vhodných multivitamínových preparátov je preto najlepším riešením.

Zvýšenie príjmu omega-3-mastných kyselín.

Takzvané omega-3-mastné kyseliny sa nachádzajú najmä v rybách (hlavne sleď, losos, makrela, kambala), ale aj v niektorých rastlinných olejoch   (pšeničný olej, orechový olej, sójový olej). Je preto vhodné zaradiť do jedálnička častejšie ryby a používať uvedené oleje. Pre docielenie vyššieho príjmu omega-3-mastných kyselín, je možné taktiež podávať kapsule s rybím olejom v dávkach 3-6 g denne.

Dodržiavaním uvedených stravovacích návykov však nemôžete očakávať priame ovplyvnenie procesu ochorenia. Zlepšenie ťažkostí a symptómov   bolo pri zmene stravovania však vedecky skúmané a potvrdené.

Nie je možné dopredu povedať, ktoré z uvedených stravovacích odporúčaní v jednotlivých prípadoch účinkuje. Mali by ste to vyskúšať sami. Dôležité však je, že účinky po zmene stravovania sa neprejavia zo dňa na deň. Prispôsobenie stravy, alebo príjem potravinových doplnkov musí byť preto dôsledne dodržiavané počas niekoľkých týždňov. Až po tomto období môžete očakávať určitý efekt.

 

Teraz opúšťate webové stránky www.reuma.sk

Prevádzkovateľ týchto stránok, spoločnosť PFIZER LUXEMBOURG SARL, nezodpovedá za správnosť a úplnosť informácií uvedených na týchto odkazovaných stránkach. Zodpovedným za obsah týchto stránok v celom rozsahu je ich prevádzkovateľ, ktorým nie je spoločnosť PFIZER LUXEMBOURG SARL.

Pokračovať alebo návrat na predchádzajúcu stránku.

Používanie tejto internetovej stránky sa riadi Podmienkami používania internetovej stránkyPravidlami ochrany súkromia. OK