Poslať priateľovi Vytlačiť stránku

Reumatológia

Na Slovensku trpí približne 43 tisíc ľudí reumatickými ťažkosťami. Pojem “reuma“ pochádza z gréckeho slova pre „tiecť“. Reuma však nie je jedna forma ochorenia. Lekári pod týmto pojmom chápu reumatický okruh foriem s približne 450 ochoreniami.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) definuje reumu ako nadradený pojem pre ochorenia vyskytujúce sa na pohybových orgánoch a sú skoro vždy spojené s bolesťami a často aj obmedzením pohybu.

Pri reumatických ochoreniach sú postihnuté najmä svaly, šľachy, väzivá a kĺby pohybového aparátu. Odborníci rozlišujú tri skupiny:
  • zápalové ochorenia kĺbov ako napr. reumatoidná artritída alebo morbus Bechterew (ankylozujúca spondylitída)
  • degeneratívne ochorenia (príznaky opotrebovania) ako napr. artróza
  • reumatické ochorenia mäkkých tkanív ako napr. fibromyalgia

Jedna z najčastejších a najbolestivejších foriem reumy je zápalová kĺbna reuma (reumatoidná artritída) – nazývaná taktiež polyartritída. Z tohoto dôvodu tu chceme reumatoidnú artritídu viac priblížiť.

Pozn.: Bližšie informácie o Klinickom obraze, Príznakoch, Diagnóze a Liečbe reumatoidnej artritídy nájdete vľavom menu stránky.

 

Teraz opúšťate webové stránky www.reuma.sk

Prevádzkovateľ týchto stránok, spoločnosť PFIZER LUXEMBOURG SARL, nezodpovedá za správnosť a úplnosť informácií uvedených na týchto odkazovaných stránkach. Zodpovedným za obsah týchto stránok v celom rozsahu je ich prevádzkovateľ, ktorým nie je spoločnosť PFIZER LUXEMBOURG SARL.

Pokračovať alebo návrat na predchádzajúcu stránku.

Používanie tejto internetovej stránky sa riadi Podmienkami používania internetovej stránkyPravidlami ochrany súkromia. OK